ایرج مصداقی  
تماس
زندگینامه
از سایت‌های دیگر
مقاله
گفت‌وگو
صفحه‌ی نخست


ردپای اهمیت استراتژیک یمن برای جمهوری اسلامی در فایل صوتی ظریف

ایرج مصداقی

در فایل صوتی ظریف به یمن نیز اشاره می‌شود که به نوعی تقابل نگرش میان ظریف و سلیمانی را آشکار می‌کند. ایرج مصداقی، تحلیلگر سیاسی با توجه به اهمیت جنگ یمن برای جمهوری اسلامی کوشیده به جنبه های ایدِئولوژیک موضوع بپردازد.
    
default
یکی از نکات مهم فایل صوتی ظریف که نبایستی بی‌‌توجه از آن رد شد مسئله یمن است. ظریف در این فایل توضیح می‌دهد که پس از تصدی وزارت خارجه در دیدار با سلیمانی از ۴ کشوری که نظام اسلامی در آن‌ها با عربستان درگیر است نام می‌برد و سلیمانی یمن را به آن‌ها اضافه می‌کند. در روزگاری که جنگی در یمن نبود چرا سلیمانی نام این کشور را اضافه می‌کند.؟
 
سیاست خارجی نظام اسلامی و منافع ملی
برای فهم سیاست خارجی نظام اسلامی، لازم است به دلایل تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سپاه قدس و فلسفه‌ وجودی آن‌ها توجه کرد و پرسید چرا آن‌ها حتی در نام خود پسوند «ایران» ندارند.
پاسخ روشن است. این‌ نهاد‌ها برای حفظ و حراست از نظام اسلامی و ایجاد امپراطوری شیعی تشکیل شده‌اند و نه حراست از منافع ملی.
براساس دیدگاه آخر‌الزمانی، شیعیان می‌بایستی جنبش‌های پدید آمده در ایران، عربستان، عراق و یمن را به شکل ویژه مورد توجه قرار دهند چرا که حرکت مهدی صاحب‌زمان و یاوران اصلی وی در این کشورها شکل می‌گیرد. در این نقشه، یک رهبر شیعه یمنی در آخرالزمان قیام می‌کند که با جنبش ایرانیان نیز هماهنگ خواهد بود.
از این منظر، جنبش حوثی‌ها در منطقه‌ای استراتژیک قرار دارد که در دوران ظهور، محور برخی تحولات خواهد بود و «ام‌القرا» شیعی نمی‌تواند به این جنبش به چشم حرکات دیگر شیعیان در لیبی و پاکستان و هند و تایلند و آذربایجان و... بنگرد.
 
ظهور منجی: سیدیمانی و سیدخراسانی و سفیانی
در دیدگاه ظهور، چند شخصیت کلیدی وجود دارند که رد‌پای آن‌ها را در جنگ یمن و سوریه و عراق و عربستان و روایت‌های مربوط به آن‌ها پیدا می‌کنیم.
یمانی یکی از این شخصیت‌هاست. در سایت پرسمان وابسته به «نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها» در مورد یمانی که سخنگوی امام زمان است و با سپاهیانش برای فتح مکه و مدینه از یمن حرکت می‌کند، آمده است: «احادیث شریف ما جنبش یمانی را به عنوان پرچم هدایت معرفی می‌کنند که همزمان با شورش سفیانی در شام، او هم در یمن قیام کرده و مردم را به حق و حقیقت دعوت می‌کند و اجابت دعوتش واجب است. پس از حرکت به سمت عراق و شام و ملاقاتش با سیدخراسانی، در جنگ با سفیانی او را یاری می‌رساند. از امام باقر (ع) روایت شده که فرمودند: «خروج سفیانی و یمانی و سیدخراسانی در یک سال و یک ماه و یک روز است که مانند دانه‌های تسبیح به دنبال هم می‌آیند.»
به این ترتیب خروج سفیانی یکی از نشانه‌های ظهور منجی است. سفیانی که دشمن سپاهیان امام زمان است با تظاهر به دینداری، گروه زیادی از مسلمانان را فریب می‌دهد و قیام‌ را از شام آغاز می‌کند و عراق و حجاز را پس از جنگ‌های متعددی تسخیر می‌کند و سرانجام به دست مهدی موعود کشته می‌شود.
به دیده‌ شیعیان، سیدخراسانی از یاوران امام زمان، نشانه‌ای در دست راست دارد که در تبلیغات نظام اسلامی اشاره به معلولیت دست راست خامنه‌ای است. او همراه لشکر خود به فرماندهی شعیب‌بن‌صالح که قاسم سلیمانی معرفی می‌شد همزمان با سفیانی به سمت کوفه حرکت کرده، لشکر سفیانی(داعش) را شکست می‌دهد.
پیشتر در سی دی «ظهور نزدیک است» که توسط دولت احمدی‌نژاد در آذر و دی ۱۳۸۹ انتشار یافت تلاش شده بود حسن نصرالله را یمنی و همان سیدیمانی و خامنه‌ای را سید خراسانی معرفی کنند. ۴ سال بعد نظام اسلامی «سید یمانی» یا رهبر حوثی‌ها را در یمن تولید کرد. 
کشمکش با عرستان ابزارسازی از روایات شیعی
روایات شیعی تصریح دارند که حکومت حجاز و حاکمان مکه و مدینه، قبل از ظهور امام مهدی، حکومتی مخالف اهل‌بیت و دشمن شیعه، می‌باشد. حاکمان، از نسل بنی‌فلان می‌باشند که حکومت را به صورت خانوادگی، اداره می‌کنند. اما بعد از مرگ عبد‌الله، اقتدار حکومت بنی‌فلان، به سستی می‌گراید و بین این خاندان، اختلاف ایجاد شده تا اینکه در آخرین جنایت خویش، نفس زکیه از نشانه‌های حتمی ظهور را کنار خانه خدا، و در ماه حرام، به شهادت می‌رسانند.
با ظهور و قیام امام مهدی، حکومت بنی‌فلان، برای همیشه نابود خواهد شد. در روایات شیعی، همچنین از ورود لشکر سفیانی، به حجاز برای دسترسی به شیعیان و محل حضور امام مهدی، سخن به میان آمده است.
در این روایات تأکید شده است که در زمان ظهور، یاران خاص حضرت که ۳۱۳ نفر هستند در مکه و مدینه اجتماع می‌کنند و سپاهی که آنان تشکیل می‌دهند این دو شهر را فتح کرده و حکومت اسلامی را در کوفه پایه‌گذاری می‌کنند و سپس عیسی‌بن‌مریم از آسمان به وی اقتدا می‌کند و دجال کشته می‌شود و عدل و داد در جهان گسترده می‌شود. حال ببینم چگونه جمهوری اسلامی از این روایات ابزارسازی می‌کند.
سایت پرسمان در مقاله‌ای معنادار در بهمن ۱۳۹۳ مرگ ملک‌عبدالله پادشاه عربستان را از نشانه‌های ظهور معرفی کرد.
علی سعیدی نماینده سابق خامنه‌ای در سپاه در مورد پروژه‌ی ظهور می‌گوید:‌ «معتقدیم که این انقلاب زمینه‌ساز حکومت جهانی امام عصر (عج) می‌باشد چرا که در روایات متعددی آمده است که قبل از ظهور، حکومتی سر کار خواهد آمد که بسترساز قیام امام زمان (عج) خواهد بود. بین علائم ظهور و شرایط ظهور فرق است و ممکن است همه علائم ظهور رخ دهد، اما شرایط ظهور فراهم نشود. آمادگی فردی و چگونگی سیستم حکومتی از موارد شرایط ظهور است که در این راستا باید مدلی برای حکومت ارائه شود که زمینه‌ساز ظهور باشد. آمادگی منطقه‌ای بدون تغییر خاورمیانه امکان‌پذیر نیست و در روایات آمده است که کشورهایی همچون عراق، لبنان، سوریه، مصر نقش مهمی در ظهور دارند.»
مهدی طائب، رییس قرارگاه «عمار»، یکی از نهادهای مهم ترویج ادبیات ظهور که ارتباط مستقیمی با بیت رهبری و حسین طائب مسئول اطلاعات سپاه دارد در تیرماه ۱۳۹۱ درجمع بسیجیان، عربستان را مانع ظهور امام زمان معرفی می‌کند: «امام زمان در عربستان و در کنار خانه خدا ظهور می‌کند، اکنون عربستان دست ارتش وهابی است و این ارتش وهابی امام زمان را به محض ظهور از بین می‌برد. بنابر این تا زمانی که این ارتش وهابی در آنجا حضور دارد، این ظهور شدنی نیست، پس باید همانگونه که شاه را از کشور بیرون کردیم، به کشورهای دیگر نیز کمک کنیم تا این اتفاق صورت بگیرد تا زمینه ظهور حضرت حجت فراهم آید.»
وی با بیان اینکه امروز قدم به قدم فرعون‌ها در کشورهای همسایه در حال سرنگونی هستند، تاکید کرد: «ایران اسلامی چون زمینه‌ساز ظهور امام زمان است، باید بار هدایت همه این کشورها را به دوش بکشد.»
در ادامه این تبلیغات، مهدی طائب در بهمن ۱۳۹۳ دو ماه قبل حمله عربستان به یمن در جمع سپاهیان استان خراسان با اشاره به هدف انقلاب اسلامی برای کمک به ظهور به دو مانع، اشاره می‌کند: «اولین مانع این است که سر راه حضرت میدان مین است، ایشان تا بیاید با آتش نزدیک و دور دشمن شهید خواهد شد، دوم اینکه ایشان می‌خواهد دنیا را مدیریت کند و برای این مدیریت نیازمند نیروست و من معتقدم این حکومت فقط برای تربیت نیرو آمده است، این حکومت عامل ریزش و رویش است، اگر این حکومت نبود هم سره از ناسره مشخص نمی‌شد و هم ما کار یاد نمی‌گرفتیم....اگر امام زمان در مشهد ظهور می‌کرد ما هیچ مشکلی نداشتیم اما ظهور در مکه است و مکه امن نیست. البته تا دو ماه پیش دستور این آتش نزدیک با عبدالله پادشاه سابق عربستان بود، عبدالله واقعاً قدر بود و یک کلمه پرت و پلا نمی‌گفت و قوی اداره می‌کرد، مرگ عبدالله برای ما فرقی ندارد اما آنچه ما را خوشحال کرد، این است که عربستان در قله بحران‌سازی و درحالی که خودش در بحران قرار داشت، رئیس‌‌اش عوض شد. بدترین کار در بحران، تعویض مدیریت است و خدای متعال در حساس‌ترین زمان عربستان را دچار تغییر مدیریت کرد.»
حلقه شیعی
در شهریور ۱۳۹۳، حوثی‌ها کنترل «صنعا» پایتخت یمن و بندر «الهدایه» در دریای سرخ را به دست گرفتند. تسلط این گروه بر یمن در ماه‌های بعد، حلقه شیعی دولت‌های متحد نظام ولایی شامل عراق، سوریه و لبنان در شمال و یمن در جنوب به دور عربستان را تکمیل کرد. ولایتی مشاور بین‌الملل خامنه‌ای در سخنانی گفت: گروه انصارالله برای یمن به گروهی همچون حزب‌الله برای لبنان تبدیل خواهد شد. علیرضا زاکانی نماینده مجلس نیز اظهار داشت: با تسلط انصارالله بر یمن، ۴ پایتخت عربی به همپیمان شیعی ایران تبدیل شدند. در این نگاه بحرین کشور بعدی خواهد بود.
در سال‌‌های اخیر در گزینش‌های شغلی که توسط حراست‌ها انجام می‌گیرد از متقاضیان سؤال می‌شود «نظر شما در مورد جنگ یمن چیست؟» آن‌چه در بالا آمد پاسخی است که باید ارائه شود.
رویای امپراطوری شیعی و انتخاب رئیسی
دخالت نظام اسلامی در یمن و توطئه علیه عربستان و جنگ نیابتی با «وهابیون» ربطی به منافع ملی ایران ندارد، حاکمان کشور در رویای تشکیل امپراطوری شیعی و ظهور امام زمان به سر می‌برند.
بیطرفی نظام ولایی در جنگ آذربایجان و ارمنستان برخلاف دهه‌ی ۹۰ نیز از نگاه شیعی حاکم بر می‌آید. از امام صادق روایت شده: «پدرم به من فرمود: ناگزير آتشى (جنگی) از منطقه آذربايجان، زبانه خواهد كشيد كه هيچ چيز در مقابلش نتواند ايستاد (گسترش می‌یابد)، چون چنين شود خانه‌نشين باشيد (بى‌طرف بمانيد) و تا آنگاه كه ما در خانه نشسته‌ايم شما نيز در این آتش خانه‌نشین باشید. و چون قیام کننده از طرف ما حركت مى‌كند و فعّاليت خود را آغاز كرد به سوى او بشتابيد.»
سال‌ها تلاش شده تا خامنه‌ای را «سید‌خراسانی» جا بزنند. هر آن احتمال مرگ وی می‌رود بدون آن که ظهور صورت گیرد. تلاش برای جانشینی ابراهیم رئیسی ادامه‌ی سیاست استفاده از شخصیت «سید خراسانی» و تلاش برای زمینه‌سازی ظهور است.
 

منبع: دویچه‌وله

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   

نسخه‌ی چاپی  


irajmesdaghi@gmail.com    | | IRAJ MESDAGHI 2007  ©