ایرج مصداقی  
تماس
زندگینامه
از سایت‌های دیگر
مقاله
گفت‌وگو
صفحه‌ی نخست


زندگینامهایرج مصداقی متولد ۱۳۳۹، تهران است. در آمریکا به همکاری با کنفدراسیون دانشجویان و محصلین ایرانی برای احیای واحد جنبش دانشجویی پرداخت و مقارن پیروزی انقلاب به ایران بازگشت. وی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۰ به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق به مدت ده سال در زندان‌های قزل‌حصار، اوین و گوهردشت به سر برده است.

پس از آزادی از زندان، در سال ۱۳۷۳ مجبور به فرار از ایران می‌شود. در خارج از کشور دوباره فعالیت‌های سیاسی ـ اجتماعی خود را از سر می‌گیرد.
سال‌ها در کمیسیون، و سوکمیسیون حقوق بشر ملل متحد، سازمان بین‌المللی کار، پارلمان اروپا به فعالیت در ارتباط با حقوق بشر و روشنگری در مورد جنایات رژیم پرداخته است.

وی در حال حاضر به صورت مستقل به فعالیت سیاسی و تحقیق می‌پردازد.
کتاب «نه زیستن، نه مرگ» را که تلفیقی از خاطرات و گزارش از زندان‌های جمهوری اسلامی است، در چهار جلد به نام‌های «غروب سپیده»، «اندوه ققنوس‌ها»، «تمشک‌های ناآرام» و «تاطلوع انگور»، در سال ۲۰۰۴ میلادی در سوئد منتشر می‌کند.
وی سپس مجموعه‌ای از اشعار زندان در ارتباط با قتل‌عام ۶۷ را که در زندان از حفظ کرده بود با نام «برساقه تابیده کنف انتشار می‌دهد. کتاب‌های «دوزخ روی زمین» بررسی ریشه‌های ایدئولوژیک شکنجه در ایران، «نگاهی به سازمان بین‌‌المللی کار و نقض حقوق بنیادین کار در ایران» و مجموعه مقالات او در چهارجلد با نام «نگاهی با چشم جان» از دیگر آثار انتشار یافته ایرج مصداقی است. «رقص ققنوس‌ها و آواز خاکستر» کتاب تحقیقی ایرج مصداقی در ارتباط با مستندسازی قتل‌عام ۶۷ است که به تازگی انتشار یافته است.
همچنین کتاب «سازمان ملل متحد و نقض حقوق بشر در ایران» آخرین کتاب اوست که در ۴۰۰ صفحه‌ انتشار یافته است.
ایرج مصداقی به جز انتشار کتاب، صدها مقاله و گزارش در زمینه‌ی مسئله‌ی حقوق بشر و افشاگری بر علیه سیاست‌های ضد انسانی جمهوری اسلامی، در سایت‌های اینترنتی منتشر کرده است.

منبع: ایرج مصداقی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   

نسخه‌ی چاپی  


irajmesdaghi@gmail.com    | | IRAJ MESDAGHI 2007  ©