ایرج مصداقی  
تماس
زندگینامه
از سایت‌های دیگر
مقاله
گفت‌وگو
صفحه‌ی نخست


چرا نظام ولایی نام کشتی گریس ۱ را به آدریان دریا تغییر داد؟

ایرج مصداقی

طی دو روز گذشته موضوع آزادسازی نفتکش «گریس ۱» در صدر اخبار مربوط به ایران بوده است. ده‌ها خبر مبنی بر تغییر نام این تفتکش که قرار است خدمه‌ی آن تغییر کرده و با پرچم جمهوری اسلامی به حرکت خود  ادامه دهد منتشر شده است اما هیچ‌کدام اشاره‌ای به معنا و مفهوم نام جدید این نفتکش که «آدریان دریا» است نکرده‌اند.

آیا تصمیم‌گیران نظام ولایی بدون توجه به سوابق تاریخی و تحولات منطقه‌ای دست به این نامگذاری زده‌اند؟
«آدریان» کیست و به چه موضوع تاریخی اشاره دارد؟‌ ارتباط آدریان با انتقال غیرقانونی نفت به سوریه چیست؟‌
در این یادداشت اشاره‌‌ی کوتاهی به این موضوع خواهم داشت. 
شورش یهودیان در امپراطوری رم که از سال ۶۵ میلادی شروع شد و سه شورش را در بر می‌گرفت در سال ۱۳۵ میلادی با سرکوبی خونین توسط آدریان امپراطور روم پایان یافت. قیام گسترده یهودی ضد هلنی و ضد رومی در سال ۱۳۲ به رهبری «سیمون بار کوخبا» انجام گرفت که منجر به استقلال سیاسی یهودیان از فرامین امپراطوری روم به مدت سه سال شد.   
امپراطور آدریان با بیرحمی شورش یهودیان را سرکوب کرد. گفته‌ می‌شود در جریان عملیات نظامی رومی‌ها در یهودا حدود ۵۸۰ هزار یهودی کشته، ۵۰ شهر مستحکم و ۹۸۵ دهکده ویران و تعداد نامعلومی از مردم به بردگی گرفته شدند. بیتار، شهری مستحکم در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی اورشلیم ، پس از سه سال و نیم محاصره سقوط کرد. وسعت اقدامات تنبیهی علیه یهودیان همچنان مورد بحث است. امپراطور آدریان نام استان یهودا را از نقشه رومی پاک کرد و نام آن را سوریه پالستینا Syria Palaestina گذاشت. سرکوب خونین این شورش به استقلال سیاسی یهودیان از فرامین امپراطوری روم خاتمه داد و باعث آوارگی قوم یهود و پراکندگی‌شان شد. 
سوریه پالستینا بین سال های ۱۳۵ میلادی تا حدود ۳۹۰ میلادی یک استان رومی بود. این استان با ادغام روم سوریه و روم یهودیه و به دنبال شکست شورش بار کوخبا  Bar Kokhba revolt در سال ۱۳۵ میلادی تأسیس شد. اندکی پس از سال ۱۹۳، مناطق شمالی و جنوبی از هم جدا شدند و استان سوریه پالاستینا به یهودا کاهش یافت.
برای کسی که با ماهیت نظام ولایی آشناست کاملاً مشخص است که در ذهن تاریک‌اندیش سپاهیان پاسدار و تاریک‌خانه‌های نظام چه می‌گذرد. آیا فرماندهان کودن سپاه به دنبال نابودی «یهودا» و تشکیل دوباره استان Syria Palaestina هستند؟
بدون شک، تغییر نام نفتکش «گریس ۱» به «آدریان دریا»، همان سیاستی را دنبال می‌کند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نوشتن شعار نابودی اسرائیل به زبان عبری روی موشک‌های بالستیک دنبال می‌کرد.
این تغییر نام، به وضوح اهداف هرج‌ومرج‌طلبانه‌ خامنه‌ای و سیاه‌ترین باند‌های نظام ولایی را نشان می‌دهد که از سوی سپاه ضد‌ایرانی پاسداران انقلاب اسلامی دنبال می‌شود.
در مقابل سیاست‌های جنگ‌طلبانه خامنه‌ای نباید سکوت کرد. آینده ایران و صلح در منطقه درخطر است.
 
ایرج مصداقی ۱۷ آگوست ۲۰۱۹

منبع: ایرج مصداقی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   

نسخه‌ی چاپی  


irajmesdaghi@gmail.com    | | IRAJ MESDAGHI 2007  ©